GEORGIAN POPESCU A PIERDUT IN SFERTURI LA J.O.

August 19, 2008

11-7 in favoarea cubanezului Yordenis Ugas. Acesta a fost scorul din meciul contand pentru sferturile de finala ale categoriei 60 de kilograme, disputat intre sportivul cubanez si ploiesteanul Georgian Popescu.

Meciul a inceput bine pentru cubanez, care a castigat prima repriza cu 4-1. In urmatoarele runde Georgian a fost mai agresiv, dar a fost punctat cu incetinitorul, nu putine fiind cazurile in care trebuia sa loveasca de trei ori ca sa primeasca un punct din partea arbitrilor. In repriza a patra ploiesteanul a castigat cu 4-2, dar era prea putin pentru accederea in semifinale.

Cubanezul a meritat victoria  pentru ca a stiut sa se apere si a avut o experienta superioara. Georgian Popescu a parasit Jocurile Olimpice cu lacrimi in ochi. Facuse tot ce a depins de el.

Dar a avut nesansa de a-l intalni in aceasta faza a competitiei pe Yordenis Ugas, sportivul cubanez care va castiga, probabil, aurul olimpic la categoria 60 de kilograme.