BudescuStadion: Forex jogoscasinoonline.eu

Forex: Danalache- Foriko, Neagu, Cristea- Olteanu, Burlacu( 76- Balu), Catana, Al. Benga, Pintea- Vasiliu(30-Coman), Onofrei(62-Chipciu)

Antrenor: Calin Moldovan Bonus Fara Depunere

Petrolul: Panaite- Odoroaba, A. Stoica, Costache, M. Tudor- Minciuna, Straton(46-Stana)- Dumitru(69- Cotan), Marinescu, Budescu-C. Stoica(80- M. Dinu)

Antrenor: Eusebiu Tudor

Arbitrii:  Teodora Albon(Cluj)- Monica Rigo(Cluj), Carmen Neagu(Oradea).

Cartonase galbene: Catana 58, Pintea 59, Neagu 73, Foriko 74, Benga 87/ Minciuna 88, M. Dinu 90, Panaite 90+2

Jucatorul meciului: Constantin Budescu

Dupa meciul cu Progresul Bucuresti, antrenorul Sebi Tudor clama lipsa de noroc a echipei sale, mai ales ca ploiestenii jucasera bine , dar ratasera foarte mult. LA Brasov, in meciul cu Forex, Petrolul a vazut si reversul acestei situatii. Echipa, evident obosita dupa meciul de cupa cu Rapid, nu a facut un meci bun, dar a reusit sa castige gratie unor executii perfecte ale lui Constantin Budescu, un fotbalist care si-a demonstrate, din plin, calitatile pe care le are.

In minutul 34, el a executat impecabil o lovitura libera directa si a deschis scorul, la parima ocazie pe care Petrolul si-a creat-o la poarta adversa.

Egalitatea stabilita de Al. Benga- un voleu de efect, la coltul lung, in minutul 57- nu a rezistat pana la finalul meciului, pentru ca, in minutul 82, acelasi Budescu a reluat in forta, din 7 metri, stabilind scorul final, 2-1 pentru Petrolul. Asta chiar daca, in prelungiri, Olteanu a avut ratarea sezonului. Dupa o eroare a lui Alin Stoica, mingea ajunge la Olteanu, singur la 6 metri cu poarta goala, reluarea lui trecand peste transversala.

Asa a castigat Petrolul pe terenul celor de la Forex, bifand, astfel, primul success in deplasare in aceasta editie de campionat.

Cotan a revenit

In minutul 69 al meciului, Alin Cotan a fost trimis pe teren de Sebi Tudor, in locul lui Dumitru. Revenirea lui Cotan, care nu mai jucase din etapa a treia, din cauza unei accidentari, a fost decisiva pentru ploiesteni, el centrand perfect pentru golul victoriei marcat de Budescu in minutul 82.

Chiar daca a inceput antrenamentele doar de cateva zile, Cotan ar putea fi titular in meciul din etapa viitoare. Ar fi abia a doua partida in care Cotan ar fi titular in acest sezon, absenta lui prelungita fiind una dintre cauzele pentru care Petrolul a avut un start de campionat ratat.