ARBITRI BATUTI LA MECIUL RAPID COSMINELE-CORUNA CAMPINA

Mai 18, 2009 by Edi Moldovan
Filed under Fotbal AJF

vasile_iacobAflată pe un loc 5, departe de orice fel de griji, în Liga C Prahova, Coruna Câmpina a jucat duminică la Cosminele. Au jucat este un fel de-a spune, pentru că partida s-a încheiat în minutul 43.În acel minut, la scorul de 1-1, după ce arbitrul Daniel Bunea (Buşteni) a eliminat un jucător de-al gazdelor, jucătorii echipei Rapid Cosminele l-au înconjurat pe arbitru şi l-au bătut, astfel încât acesta s-a văzut nevoit să pună capăt partidei. Mai mult, bătaia a continuat şi la cabine.

Despre ce s-a întâmplat acolo ne-a spus chiar Vasile Iacob (foto), delegatul formaţiei Coruna: „Încă de la începutul partidei jucătorii gazdelor au fost foarte nervoşi, pentru că arbitrul nu i-a permis portarului lor să joace, deoarece nu avea viză medicală. Iar la un fault extrem de dur, în minutul 43, când arbitrul a avut curajul să-l elimine pe agresor, jucătorii gazdelor l-au înconjurat şi l-au bătut. În acea încăierare, arbitrul a mai arătat vreo două cartonaşe roţii, după care a fluierat finalul partidei. La cabine, bătaia a continuat, inclusiv eu fiind practic sechestrat vreo 45 de minute în cabina arbitrilor, unde mersesem să semnez raportul de joc. Noroc cu intervenţia unui poliţist prezent la meci, altfel nu ştiu ce s-ar fi putut întâmpla…

Cel mai probabil, Coruna va câştiga la „masa verde” cu scorul de 3-0, în funcţie de ceea ce au notat în rapoartele lor arbitrul Daniel Bunea şi observatorul Cincinat Aurelian. Şi aşteptăm deciziile AJF Prahova…