PETROLISTUL KAPRONI BOLDESTI-VICTORIA BRANESTI 1-2 (0-2)

Iulie 12, 2009 by Edi Moldovan
Filed under Fotbal Liga a III-a

sigla_petrolistul_kaproni Stadion: „Petrolistul”. Spectatori: 100. Marcatori: Gherghe (62)/I. Coman (12, 43).

Petrolistul: G. Şerban (46 Rădulescu) - S. Ciobanu, C. Ionescu (46 Defta), Nenciu (46 R. Lungu), Dobrinoiu (78 C. Popa) - Ad. Ioniţă (46 Micu) - O. Gheorghe (46 Gherghe), Al. Puchea (Al. Ştefan), G. Bociu (46 Secreţeanu), Bridinel (46 I. Stârpici) - Paraschiv (46 Nica). Antrenor: Dragoş Mihalache.

Victoria: Stoicescu (35 Bordeanu) - Velicu, S. Bar (46 Rotaru), Isac (46 Ivan), Nicoară - Ispir (46 Novac), A. Chiriţă (46 D. Stan), B. Oprea (46 Olariu), Zuluf (46 Scurtu) - I. Coman (46 Răuţă), Alexandru (46 Celpan). Antrenor: Ilie Stan.

Arbitri: Ovidiu Oprea - Marian Diaconu (ambii din Ploieşti) şi Roxana Bănăseanu (Câmpina).

Meci plăcut, sâmbătă dimineaţă, la Boldeşti. Victoria a coborât de la munte, după o săptămână de cantonament la Predeal, fără multe noutăţi faţă de sezonul trecut, portarul Stoicescu (Gloria Buzău), mijlocaşul Celpan (Cetatea Suceava) şi atacantul Ion Coman (ex-Forex şi Ştiinţa Bacău) fiind transferurile notabile.

Experienţa lui Coman şi-a spus cuvântul în prima repriză, când oaspeţii au şi folosit echipa de bază, atacantul înscriind din careul mic de fiecare dată, întâi după un şut al lui Zuluf respins în bară de G. Şerban (12), apoi după un corner de pe stânga al aceluiaşi Zuluf, deviat în careu de Alexandru (43). Tot Coman a ratat din 3 metri după centrarea lui… Zuluf, reluând din voleu în transversală (26).

Dragoş Mihalache a împărţit în mod echilibrat lotul, aşa că repriza a doua a fost controlată clar de Kaproni, care merita să egaleze. Gherghe a marcat golul de 1-2, urmărind o minge banală, în adâncime, trimisă de Lungu, pe care portarul oaspeţilor a scăpat-o copilăreşte la 14 metri de poartă, iar mijlocaşul ofensiv al boldeştenilor a trimis-o în poarta goală (62). Anterior, Nica şutase din voleu, de la 12 metri, în transversală (49), pentru ca, spre final, Gherghe să ţintească şi el bara orizontală cu un şut din unghi, de la 10 metri (77).

Programată miercuri în cupă, la Câmpina, Kaproni va sta pentru că nu are adversar. Echipa va juca, miercuri dimineaţă, un amical cu Petrolul Teleajen.

Situaţia jucătorilor de la Kaproni:

Sosiri jogoscasinoonline.eu

Pentru George Bridinel s-a ajuns la un acord cu Constantin Anghelache pentru ca jucătorul să evolueze la Boldeşti şi în sezonul următor. Cele două cluburi au anunţat federaţia că litigiul dintre ele a fost stins. Bridinel s-a accidentat în finalul primei reprize, căzând pe umărul stâng, dar a fost doar o contuzie, fără să-i sară umărul, aşa cum s-a crezut iniţial.

La Kaproni a evoluat şi fostul fundaş al Chimiei, Sorin Ciobanu, pentru care s-a obţinut acordul conducerii Petrolului, situaţia urmând să fie lămurită luni (mâine), după o nouă discuţie a preşedintelui George Negoiţescu cu Florin Bercea. Ciobanu a jucat fundaş dreapta în prima repriză şi fundaş central în a doua.

A fost testat şi Octavian Gheorghe, ultima dată la Chimia Brazi, dar fost şi la Conpet în sezonul trecut. În privinţa lui se va da un verdict în această săptămână.

Fundaşul dreapta Florin Defta a jucat în repriza a doua şi a făcut-o convingător, conducătorii boldeşteni făcându-i, la final, o ofertă jucătorului liber de contract după sezonul petrecut la Dunărea Călăraşi. Acesta va da un răspuns luni.

Plecări

S-a renunţat la ideea transferării lui Mircea Ivan, de la Conpet. Atacantul a invocat faptul că nu s-a acomodat la Boldeşti în cele două săptămâni petrecute sub comanda lui Dragoş Mihalache, aşa că s-a întors la Conpet.

După meciul de sâmbătă, fraţii Ionuţ şi George Stârpici au anunţat, prin vocea tatălui lor, prezent la joc, că vor să-şi încerce şansa în altă parte, iar oficialii boldeşteni n-au avut nimic împotrivă. Vor fi lăsaţi să plece gratis, aşa cum au şi venit. Se pare că vor fi testaţi de Conpet în această săptămână.