RUGBY U20-ROMANIA-COREEA 65-14-MIERCURI JUCAM MECIUL DECISIV CU CHILE PENTRU URCAREA IN FINALA

Aprilie 26, 2009 by redactie
Filed under Rugby

Nationala sub 20 de ani a Romaniei a marcat astazi 10 eseuri impotriva celor din Coreea si a obtinut a doua sa victorie la scor de la Campionatul Mondial din Kenya: 65-14. Meciul a fost strans doar in prima sa repriza, 19-9 la pauza. Inaintarea Romaniei a maturat practic pe jos cu adversarii si astfel a deschis drumul spre spectacol in partea secunda, cand ambele compartimente s-au distrat marcand de fiecare data cand au vrut. Din pacate am luat un cartonas rosu, Ionut Ciocan, si s-ar putea sa avem un suspendat pentru meciul viitor. Romania ramane pe locul 1 in grupa sa si miercuri, 29 aprilie, joaca meciul decisiv pentru calificarea in finala, impotriva celor din Chile.

Romania a inceput bine partida cu Coreea, cu eseu marcat de Drenceanu. Patrascu a ratat transformarea, asa ca echipa noastra conducea cu 5 la 0. La putin timp dupa acest moment a venit si a doua incercare. Pilierul Graur a inscris dupa un atac cu inaintarea si Patrascu l-a transformat, iar Romania conducea Coreea cu 12-0.

De aici a inceput insa sarabanda penalitatilor in favoarea adversarilor, care au marcat 6 puncte. Linia a treia Ionut Ciocan a vazut si cartonas galben in urma acestor greseli repetate si coreenii au inceput sa spere ca pot reusi sa se apropie pe tabela. I-a potolit insa destul de rapid Marian Drenceanu cu a treia noastra incercare si Patrascu a reusit transformarea pentru 19-6. Pana la pauza coreeni au mai primit o penalitate in timp ce erau in superioritate numerica pentru 19-9.

Scorul la pauza a fost 19-9, gratie faptului ca inaintarea si-a distrus practic adversarii, ramasi pe jos la fiecare faza fixa. Repriza a doua a apartinut in totalitate echipei noastre, cu 4 eseuri in cateva minute de la reluare.

Mai intai am avut parte de o faza cu pase intre 4 dintre inaintasii nostri, care au dus balonul pana in terenul de tinta gratie sprintului facut de Cristian Munteanu. A fost eseul pentru punct bonus, transformat de Patrascu. Apoi a inceput dansul treisferturilor. La doar un minut distanta, Madalin Lemnaru a demonstrat ca Romania nu poate pierde acest joc si a facut o cursa pana in terenul de tinta pentru eseul cinci. Din nou Patrascu a transformat si Romania avea 33-9. A venit randul lui Puisoru sa marcheze si era 38-9, Patrascu ratand transformarea.

Coreeni au primit in acest moment si un cartonas galben, ramanand in 14 oameni, iar urmatoarea noastra incercare a reusit-o fundasul Marian Pirvu, fara ca Patrascu sa transforme, 43-9. Spectacolul a continuat pentru noi si Puisoru a marcat din nou, fara transformare, 48-9.

Din pacate finalul de joc a adus un moment ciudat. Dupa o tusa, Ciocana primit al doilea sau galbnen si astfel rosu! Pe langa faptul ca Romania a ramas in 14 oameni, Ciocan probabil ca nu va putea juca nici in meciul urmator, tocmai cel decisiv cu Chile. Ramane de vazut daca echipa noastra va face apel la acest cartonas rosu, pentru ca decizia a fost una destul de ciudata.

Punctele Romaniei au continuat cu un nou eseu, reusit de Patrascu si transformat tot de el, apoi Puisoru a incheiat seria eseurilor noastre. Intre cele doua incercari, Lazar a vazut si el un galben pentru placaj inalt. Coreea a reusit eseul de onoare al reprizei secunde, asa ca scorul final a fost 65-14, gratie unei ultime penalitati a lui Patrascu.

Romania obtine o victorie dificila doar in prima ei parte, singura problema dupa acest joc fiind cartonasul rosu si eventualele accidentari. Formatia noastra ramane in fruntea clasamentului grupei si se pregateste pentru meciul decisiv: miercuri cu Chile. Chilienii au invins in aceasta etapa pe Papua Noua Guinee, cu 50-22.

Grupa B: Papua – Romania 17-50

Au marcat: Munteanu, 1e, Rizea, 2e, Puisoru, 2e, Patrascu, 1e, 5t, Ciocan, 1e, Lazar, 1e

Romania: 15. Marian Pirvu – 14. Ionut Puisoru, 13. Madalin Lemnaru, 12. Filip Lazar, 11. Cristian Rizea – 10. Stefan Patrascu, 9. Gabriel Bucevschi – 8. Cristian Munteanu, 7. Ionut Ciocan, 6. Valentin Rosu – 5. Mihai Moraru, 4. Marian Drenceanu – 3. Alexandru Tarus, 2. Eduard Marinca (C), 1. Catalin Graur

Au mai jucat: 17. Andrei Florescu, 18. Dorin Lazar, 19. Andrei Sugar, 20. Radu Pralea, 22. Adrian Apostol

Grupa B: Coreea – Romania 14-65

Au marcat: Drenceanu, 2e, Graur, 1e, Munteanu, 1e, Lemnaru, 1e, Puisoru, 3e, Pirvu, 1e, Patrascu, 1e, 6t, 1lp

Cartonas galben: Dorin Lazar

Cartonas rosu: Ionut Ciocan

Romania: 15. Marian Pirvu – 14. Ionut Puisoru, 13. Madalin Lemnaru, 12. Filip Lazar, 11. Cristian Rizea – 10. Stefan Patrascu, 9. Gabriel Bucevschi – 8. Cristian Munteanu, 7. Ionut Ciocan, 6. Andrei Sugar – 5. Dorin Lazar, 4. Marian Drenceanu – 3. Alexandru Tarus, 2. Eduard Marinca (cap), 1. Catalin Graur

Rezerve: 16. Cristi Cornei, 17. Constantin Istrate, 18. Andrei Florescu, 19. Vali Mototolea, 20. Cristian Cracea, 21. Florin Ibanescu, 22. Claudiu Mitocaru

Grupa B: Papua – Coreea

Grupa B: Chile – Romania (ora 16:15, la Nairobi)