ROMANIA S-A CALIFICAT IN FINALA CAMPIONATUL MONDIAL U20-DIVIZIA SECUNDA

Aprilie 30, 2009 by redactie
Filed under Rugby

Nationala sub 20 de ani a Romaniei a reusit astazi sa castige cu 26-20 in fata celor din Chile in meciul decisiv pentru calificarea in finala Mondialului din Kenya. Echipa noastra a condus cu 9-8 la pauza si a marcat in ultimele minute, cand scorul era doar 21-20, un eseu decisiv. Adversara Romaniei din finala CM va fi SUA, care a trecut de Namibia cu 29-24.

Romania U20 joaca finala Campionatului Mondial U20. Echipa noastra si-a luat revansa in fata celor din Chile, care anul trecut ne barasera drumul spre finala, si i-a invins cu 26-20.

Meciul a fost cat se poate de palpitant. Romania a avut 6-0 in prima repriza gratie a doua penalitati transformate de Patrascu. Apoi, chilienii au preluat conducerea cu un dropgol si un eseu netransformat, avand 8-6. Echipa noastra a intors insa rezultatul in finalul primei parti, gratie aceluiasi Patrascu. 9-8, acesta a fost scorul pauzei in favoarea Romaniei.

Partea a doua a continuat cu aceeasi desfasurare palpitanta. Rizea a marcat doua eseuri consecutive, doar unul transformat de Patrascu, iar scorul era 21-8. Si chilienii au reusit insa doua incercari, tot una transformata, asa ca au redus diferenta la 21-20.

Emotiile au atins punctul maxim in ultimele minute. Romania conducea cu 21-20 si orice punct putea fi decisiv. Am atacat, Chile s-a aparat si a scapat dintr-un moment extrem de greu la doar cativa metri de terenul de tinta, dupa care Lazar a reusit o interceptie si nu s-a oprit decat in terenul de tinta. Patrascu a ratat transformarea, dar nu mai conta. Era 26-20, am recuperat balonul pe ultimul atac al celor din Chile si astfel am castigat.

Victoria a adus Romaniei calificarea in finala CM U20 din Kenya, divizia secunda. Adversara ne va fi SUA, care in cealalta grupa a luat locul 1 dupa ce a invins Namibia cu 29-24.

Foarte important pentru noi: Stefan Patrascu eset in acest moment cel mai bun marcator al turneului, cu 46 de puncte inscrise in 3 meciuri.

Echipa noastra are ca obiectiv o victorie in finala CM, fiindca ea ne poate aduce promovarea in prima divizie.

Grupa B: Papua - Romania 17-50

Au marcat: Munteanu, 1e, Rizea, 2e, Puisoru, 2e, Patrascu, 1e, 5t, Ciocan, 1e, Lazar, 1e

Romania: 15. Marian Pirvu – 14. Ionut Puisoru, 13. Madalin Lemnaru, 12. Filip Lazar, 11. Cristian Rizea – 10. Stefan Patrascu, 9. Gabriel Bucevschi – 8. Cristian Munteanu, 7. Ionut Ciocan, 6. Valentin Rosu – 5. Mihai Moraru, 4. Marian Drenceanu – 3. Alexandru Tarus, 2. Eduard Marinca (C), 1. Catalin Graur
     Au mai jucat: 17. Andrei Florescu, 18. Dorin Lazar, 19. Andrei Sugar, 20. Radu Pralea, 22. Adrian Apostol

Grupa B: Coreea - Romania 14-65

Au marcat: Drenceanu, 2e, Graur, 1e, Munteanu, 1e, Lemnaru, 1e, Puisoru, 3e, Pirvu, 1e, Patrascu, 1e, 6t, 1lp

Cartonas galben: Dorin Lazar
     Cartonas rosu: Ionut Ciocan

Romania: 15. Marian Pirvu – 14. Ionut Puisoru, 13. Madalin Lemnaru, 12. Filip Lazar, 11. Cristian Rizea – 10. Stefan Patrascu, 9. Gabriel Bucevschi – 8. Cristian Munteanu, 7. Ionut Ciocan, 6. Andrei Sugar – 5. Dorin Lazar, 4. Marian Drenceanu – 3. Alexandru Tarus, 2. Eduard Marinca (cap), 1. Catalin Graur
     Rezerve: 16. Cristi Cornei, 17. Constantin Istrate, 18. Andrei Florescu, 19. Vali Mototolea, 20. Cristian Cracea, 21. Florin Ibanescu, 22. Claudiu Mitocaru

Au marcat: Patrascu, 3lp, 1t, Rizea, 2e, Lazar, 1e

Romania: 15. Marian Pirvu – 14. Ionut Puisoru, 13. Madalin Lemnaru, 12. Lazar Filip, 11. Cristian Rizea – 10. Stefan Patrascu, 9. Gabriel Bucevschi – 8. Cristian Munteanu, 7. Ionut Ciocan, 6. Dorin Lazar – 5. Mihai Moraru, 4. Marian Drenceanu – 3. Alexandru Tarus, 2. Eduard Marinca (cap), 1. Catalin Graur.
     Rezerve: 16. Cristi Cornei, 17. Andrei Florescu, 18. Vali Mototolea, 19. Andrei Sugar, 20. Radu Pralea, 21. Florin Ibanescu, 22. Claudiu Mitocaru.

1. Romania 3 3 0 0 141-51 2pbonus 14puncte
     2. Chile 3 2 0 1 119-69 3pb 11p
     3. Papua 3 1 0 2 82-119 1pb 5p
     4. Coreea 3 0 0 3 54-157 0pb 0p

FINALE – 3 mai

Loc 7 – 8

Cayman Islands (Loc 4 Grupa A) – Coreea (Loc 4 Grupa B)

Loc 5-6

Namibia (Loc 3 Grupa A) – Papua (Loc 3 Grupa B)

Loc 3-4

Kenya (Loc 2 Grupa A) – Chile (Loc 2 Grupa B)

Loc 1-2

SUA (Loc 1 Grupa A) – Romania (Loc 1 Grupa B) – ora 15:30

– castigatoarea se califica in grupa de elita; ultima clasata nu mai este invitata la turneu jogoscasinoonline.eu